Izberi kategorijo
- IGRAČE IN IGRE
Stari rek pravi, spomladi čim dlje gor, jeseni čim dlje dol, kar pomeni, da se spomladi ne smemo prehitro sleči, jeseni pa ne predebelo obleči.
Letošnja zima ni nič kaj zimska – je presenetljivo topla, bolj podobna pomladi, ali prehodnemu času med menjavo letnih časov. Na sončku je prav prijetno toplo, ko pa se sonce skrije za oblake, nam v trenutku postane hladno.
V tem času so pogosti prehladi, saj se ponavadi neprimerno oblečemo ali prepozno ugotovimo da nam je vroče, oziroma, da je ´malce zahladilo´. Za naše zdravje je torej najpomembnejša preudarna izbira primernih oblačil. Že odrasli se pogosto uštejemo pri primernem oblačenju, pozorni pa moramo biti pri oblačenju naših najmlajših.
Stari rek pravi, spomladi čim dlje gor, jeseni čim dlje dol, kar pomeni, da se spomladi ne smemo prehitro sleči, jeseni pa ne predebelo obleči.
Na večini forumov bomo zasledili priporočilo tako imenovanega čebulastega oblačenja. To je večplastno oblačenje večjega števila tanjših oblačil, ki jih po potrebi oblačimo ali slačimo. Zaradi dobro ogrevanih notranjih prostorov v zadnjih letih ugotavljamo, da ne potrebujemo več debelih puloverjev, temveč se tudi v zimskem času lahko oblačimo večplastno, za gibanje v naravi pa oblečemo bunde in debelejše plašče, ki so zadostna zaščita pred vetrom in nižjimi temperaturami. Tako lahko zimska in letna oblačila dobro kombiniramo med seboj.
V prehodnem času se dobro obnese kombinacija: bodi (body) oziroma bombažna majica s kratkimi rokavi, bombažna majica z dolgimi rokavi, jopa oziroma velur, čez pa po potrebi oblečemo brezrokavnik, soft shell vetrovko ali bundo. Pri hlačah je potrebno paziti, da otroci pri temperaturah nad 0°C ne nosijo podloženih hlač. Boljša kombinacija so bombažne žabe in normalne, ne-podložene hlače. Tako lahko, ko pridemo v zaprte, ogrevane prostore slečemo (ali žabe ali hlače). Pri deklicah, ki rade nosijo krila, bomo uravnavali primerno oblačenje, z debelino žab. Volnene pri višjih stopinjah nadomestimo s tanjšimi, bombažnimi, bombažne z najlonskimi in na koncu, ko se že pripravljamo na toplo poletno vreme pod krilo oblečemo pajkice, ali tričetrtinske pajkice, ki jih z lahkoto slečemo oziroma spet oblečemo nazaj.
Vsekakor pa ne pozabimo, otroci se več gibljejo kot odrasli (tečejo, plezajo, se lovijo, brcajo žogo,…), zato so pogosto prepoteni. Zaradi dinamične igre jim je hitreje vroče kot odraslim. Tudi, če imamo starši občutek, da nas zebe, ni nujno, da zebe tudi naše najmlajše.
Pri dojenčkih moramo biti še posebej previdni, saj nam sami še ne uspejo povedati, kdaj jim je hladno oziroma prevroče. Temperatura rokic ni vedno pravi kazalec, zato je potrebno redno preverjanje temperature kože v zatilnem delu.
Ne pozabimo, da je najlažje ujeti prehlad, če preznojene majice ne zamenjamo in se le ta ohladi kar na telesu, zato pazimo, da otroci niso oblečeni pretoplo, preznojeno majico pa je najbolje takoj preobleči. Če bo otrok, ko ga preoblačimo, za kratek čas gol, naredimo manj škode za zdravje, kot pa če se majica posuši kar na njem.
Pri izbiri oblačil pa ne pozabite izbirati zračne, prožne materiale, največ staršev najraje izbere 100 % bombaž oziroma bombaž z majhnim dodatkom ostalih materialov. Bombaž je lahek in prijeten na otip, dobro vpija vlago in prepušča zrak. Taki materiali so primerni za pogosto pranje, ter dajejo koži prijeten občutek mehkobe. Seveda pa se tudi bombažne tkanine razlikujejo med seboj, tako po debelini, otipu, kot tudi po načinu izdelave. Dober bombaž je narejen iz dolgih bombažnih vlaken, ki so bolj obstojna in tudi mehkejša. Novi, sodobni materiali pa so dober nadomestek naravnemu bombažu ali volni, saj dobro zadržujejo temperaturo (kljub temu, da so vsako leto tanjši), znoj zadržijo stran od kože in zato je manj verjetnosti za prehlade.
Pri tako veliki izbiri različnih materialov in debelin oblačil, kot jih imamo v zadnjih letih res ne bi smel biti problem izbrati primerno oblačilo za dejavnosti na prostem pri prav vseh vremenskih razmerah. Ko pa pridemo v zaprte, ogrevane prostore, ne pozabimo otrokom sleči nekaj plasti oblačil.