Izberi kategorijo
- ŠPORT IN PROSTI ČAS
- IGRAČE IN IGRE
Otrokova noga se najbolj in najhitreje razvija v prvem zgodnjem življenjskem obdobju, omogočimo jim, da se bodo njihova stopala razvijala naravno in svobodno.
PRVI KORAKI – KAKŠNA OBUTEV
Starši se radi pohvalijo s statistiko, kdaj je njihov otročiček shodil. Navdušenje je nepopisno, vsi mu ploskajo, ga spodbujajo in se veselijo z njim. Ko otrok shodi, pa je potrebno pomisliti na primerno obutev. Do tega veličastnega dogodka, je bila vsa obutev skorajda odveč, zadoščale so že nogavičke, ki otrokove nogice grele, prstkom pa dopuščale dovolj prostora za prosto gibanje in rast.
Prvi čeveljčki, oziroma ˝ta prava˝obutev, pa so izredno pomembni, saj se otroško stopalo še razvija in hitro raste, nepravilna obutev pa lahko pusti posledice za celo življenje.
STOPALO DOJENČKA - OTROKA
Dojenčki, ko se rodijo, v stopalu še nimajo oblikovanih kosti. Stopalne vezi in mišice, ki oblikujejo stopalne loke, še niso razvite. Stopalni lok se prične oblikovati šele, ko se otrok prične postavljati na noge. Stopalo dojenčka je bolj plosko, saj je v njem več maščevja, kot pri odraslih. Pogosto se starši pritožujejo, da ima njihov otrok visoko nogico (nart), v resnici pa imajo dojenčki bolj ˝zalita˝stopala. Otrokovo stopalo postane podobno odraslemu stopalu nekje do desetega leta, dokončno obliko pa dobi v času pubertete.
OBUTEV ZA DOJENČKE
Najpomembnejša funkcija obutve za dojenčke je zaščita pred vremenskimi vplivi, umazanijo in poškodbami. Predvsem moramo biti pozorni na mraz, zato je priporočljivo dojenčku obuti tople nogavice ali podložene, mehke copate. V toplih dneh nam bo dojenček najbolj hvaležen, če bo lahko brez nogavičk. Tako lahko svobodno miga s prstki, stopalo se bo neovirano in naravno razvilo. V sončnih dneh, ko je otrok brez nogavic in copatk pa ne pozabimo na zaščito nežnega dojenčkovega stopala s sredstvom za zaščito pred soncem z visokim faktorjem.
Ko se otrok prične postavljati na noge je priporočljiva uporaba nezdrsnih nogavic. Otroku tako ne drsi, obenem se počuti sigurnega, ker čuti tla pod nogami. V zadnjih letih se priporočajo mehki čevlji – usnjeni copatki s tankim, usnjenim podplatom.
Vsekakor je pomembno, da otrok sam razvije in spozna hojo, da uskladi gibanje svojih udov. Možgani počasi zorijo, otrokova hoja je iz dneva v dan boljša.
OSNOVNA PRAVILA PRI IZBIRI OBUTVE ZA DOJENČKE
1. Obutev naj bo dovolj velika in široka. Otroško stopalo je predvsem spredaj precej širše, zato pazimo, da prstki ne bodo utesnjeni.
2. Podplat in zgornji del čevlja naj bosta čim bolj prožna. Osnovni preizkus, ki ga opravite v prodajalni je, da poskušate sprednji del čevlja upogniti na mestu, kjer naj bi bili členki prstov. Pregib mora biti lahko upogljiv.
3. Priporočljivo je, da je obutev iz zračnega materiala. Noga mora v čevlju dihati, čevelj naj ne bi prepuščal vode. Ni pomembno ali je čevelj iz umetnih materialov ali iz usnja, bolj pomembno je, da se noga v čevlju ne poti in da je čevelj zračen.
4. Nekateri starši trdijo, da mora čevelj segati preko gležnjev. Ortopedi se s tem ne strinjajo, tudi okoli gležnja mora biti čevelj mehak, da se nogica lahko prosto upogiba. Če je čevelj visok in trd okoli gležnja, otrok težko hodi.
5. Podplat čevlja naj bi omogočal, da otrok čuti podlago. To je pomembno za pravilen in skladen razvoj mišic, ki jih uporabljamo pri hoji.
6. Najboljša je taka prva obutev, da ima otrok občutek, kot da bi bil bos.